תמונת מופע: ׳כחולות׳ מופע +שיחה: הסיפורים שמאחורי כחולות-היסטוריה אישית שהופכת ליצירה

׳כחולות׳ מופע +שיחה: הסיפורים שמאחורי כחולות-היסטוריה אישית שהופכת ליצירה

סטודיו זהבה וז'אק - לא מסומן
יום חמישי, 7 מרץ 2024 בשעה 19:00
משך: 2 שעות
מחיר 110 ₪

פרטי ההצגה

זמן במה: מופע: ׳כחולות׳/שיחה: הסיפורים שמאחורי כחולות-היסטוריה אישית שהופכת ליצירה – שיחה עם הרקדניות בהנחיית ד״ר עידית סוסליק. במסגרת אוספות את הזמן 15 שנות עשייה ויצירה של הכוריאוגרפית גלית ליס עם הגוף הבוגר

׳כחולות׳
בכחולות מעמיקה הכוריאוגרפית גלית ליס את מחקרה מהעשור האחרון, וממשיכה את האג'נדה האמנותית-חברתית שלה השואפת להנכיח את "האסתטיקה הפיזיולוגית" של הגוף הבוגר בזירת המחול העכשווי. ביחד עם אנסמבל שמורכב מ-13 נשים בגילאי 81-65, ליס בוחנת את הוויית ההתבגרות והזִקנה דרך גוף ותנועה. היא מציעה תנועה אפשרית במרחב הפרפורמטיבי והציבורי – כזו שמאתגרת את הגוף המחולי השגור ובוחנת את התפיסות החברתיות והפוליטיות הרווחות. הפרפורמריות שלה חושפות את הביוגרפיה הקבוצתית שחקוקה בגופן וקשורה ברעיונות חברתיים-לאומיים ובאתוס הציוני שלרגליו התחנכו, ובו בזמן פורמות אותה ומפנות מקום לארוס ולגוף האישי. ב"כחולות" העבר וההווה ניצבים זה לצד זה. מתוך התפרקות של רעיונות קולקטיביים ולצד תנועתיות המאתגרת את הגוף הבוגר עולות שאלות בנוגע לנאמנות, לזהות, לגוף, למקום ולבית.

המופע עלה בבכורה בפסטיבל ישראל 2020 בניהולו האומנותי של איציק ג׳ולי.

ביקורות :
״הרקדניות באנסמבל של הכוריאוגרפית גלית ליס הן מבוגרות, עסיסיות וגלויות לב, חפות מצדקנות או התחכמויות, נעות בין הביוגרפיה האישית ללאומית, ומעניקות לצופה תחושת התעלות״ (ענת זכריה אתר הבמה )

"...ליס מצליחה לזקק מן המופיעות פשטות נדירה ונכספת״ ( רן בראון, הארץ )

״כחולות היא מאין רקוויאם לחומה ומגדל ... ליס והפרפורמריות מציעות חומה אחרת, נשית ואנושית יותר, שמדגימה מהי סולידריות קולקטיבית שמונעת על ידי רכות עוצמתית... ״( ד״ר עידית סוסליק, העין העכשווית)

 

גלית ליס היא כוריאוגרפית, מורה, מייסדת ומנהלת אמנותית של ביה"ס גילה בתנועה ואמנות הבמה לנשים בגיל הבוגר מכל הארץ. במסגרתו היא מפתחת מזה 15 שנה את שפת גילה – מתודולוגיה ייחודית לעבודה עם הגוף הבוגר דרך חקירת האסתטיקה הפיזיולוגית הייחודית שלו. כחלק מהאג'נדה האמנותית והחברתית שלה, גלית ליס יוצרת עם נשים מבוגרות שאינן רקדניות (non dancers) בגילאי 60-87 +, ויצירותיה מועלות בארץ ובעולם.

ליס מבקשת למתוח את גבולות הז׳אנר המחולי הבימתי מעבר לתפיסות ולסטראוטיפים המקובלים בחברה ולנסח מחדש את הרלוונטיות של כל גוף באשר הוא. היא פועלת ליצירת מרחב אמנותי לנשים בגיל השלישי, ולקידום הרעיון של חיים בחברה המאפשרת התפתחות ומימוש עצמי גם בגוף בוגר.

גלית ליס היא זוכת פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה לשנת 2022 מטעם עיריית תל אביב – יפו בקטגוריה לאמנים בעלי הישגים מבטיחים, ונבחרה לאחת מגיבורי השנה של קשת ומפעל הפיס לשנת 2022. היא חברה בעמותת הכוריאוגרפים, בוגרת התכנית 'אמנים לשינוי חברתי' של בית הספר מוסררה לצילום מדיה ומוסיקה חדשה ע"ש נגר לשנת 2008, ובעלת תואר שני מטעם האקדמיה למוסיקה ומחול.

כוריאוגרפיה: גלית ליס
שותפה ליצירה: אורית גרוס
בהשתתפות: אורית גרוס, אורנה שור, דורית שהרבני, הלינה שמשינס, ורד יציב, טרי קישינובסקי, נורית לימור, נעמי יהל, סמדר אלעד, סמדר כרמון, עדה נגר, צפורה רם פינק, שרה דגן
דרמטורגיה: נטלי צוקרמן
מוזיקה: אבי בללי
תפאורה: איריס מועלם
תלבושות: מאיה בש
תאורה: רותם אלרואי
סאונד ומיקס: מרקו טומסין מילבסקי
הנחיה קולית: מיכל אופנהיים
ניהול הצגה: נעה דר
קשרי חוץ והפקה: אלינה פלדמן
צילום ועריכת וידאו וטריילר: אורן מנצורה
צילום סטילס: אלי פסי

המופע נתמך ע"י משרד התרבות והספורט, עמותת הכוריאוגרפים, מרכז קהילתי צהלה תל אביב, קאנטרי כפר סבא ומשפחת שמשינס.

אירוע זה מתקיים במסגרת ׳אוספות את הזמן׳
אוצרות: נטלי צוקרמן, ד״ר עידית סוסליק, גלית ליס
הפקה: גל כרמונה

 

 

צפה בסרטון

מערכת למכירת כרטיסים