מר יאיר ורדי

מייסד המרכז ומנכ"ל 1989-2020

יאיר ורדי נולד בקיבוץ כפר בלום בשנת 1948. ספורטאי מחונן, רקדן בלהקות המקומיות, הגיע ללהקת בת שבע שם למד והפך לחבר להקה, רקדן ראשי וכוריאוגרף. רקד ביצירותיהם של מרתה גראהם, גלן טטלי, ג'ון באטלר, ג'ון קרנקו ומשה אפרתי ובבלט רמבר בלונדון עבד עם כריסטופר ברוס, נורמן מוריס, לינדסי קמפ ורבים נוספים. רקד עם רודולף נורייב וחברים באיטליה ובהוואי. בשנת 1983 הקים את תיאטרון המחול האנגלי ואת המרכז למחול ובניו קאסל בצפון אנגליה.

בשנת 1988 חזר ארצה והתמנה למנהל מרכז סוזן למחול ותיאטרון בנווה צדק, מרכז שעדיין לא היה קיים, ושהיה בשלבי בניה ראשונים. במשך השנים טיפח ורדי את המוסד ששמעו יצא למרחוק, ויצר מרכז מחול שמעטים כמוהו בעולם. המרכז הפך לבית ליוצרים מכל הזרמים, רקדנים, כוריאוגרפים, מוזיקאים ותאורנים. בפניה לקהלים שונים המרכז הפך את המחול מאמנות שולית לזרם מרכזי בחיי התרבות של ישראל. תחרות המחול הבינלאומית שיאיר ורדי יזם בשנים 1992-1996 הפכו את המוסד לשם דבר בעולם, וכמה מגדולי המחול העכשווי הופיעו במסגרתו. בהמשך קיבלה ההתקשרות עם להקות מחול בינלאומיות נופך אחר כאשר ורדי יצר את "דאנס אירופה" ו"תל אביב דאנס" ואיפשר לקהל המקומי להכיר יוצרים עכשוויים מתרבויות אחרות, כאשר המיגוון הולך וגדל.

שבוע של "חשיפה בינלאומית" שורדי יזם, מגיעים כל שנה עשרות נציגי תרבות, מנהלי פסטיבלים, יוצרים ועיתונאים מרחבי תבל כדי להכיר את היצירה הישראלית ולהזמין יצירות מחול ישראליות לפסטיבלים והופעות. התרומה של מרכז סוזן דלל להפצת התרבות הישראלית בעולם היא יחידה וללא מתחרים. ורדי זכה בפרס כינור דוד על כוריאוגרפיה, בפרס רוזנבלום של עירית תל אביב על תרומתו לחיי התרבות בעיר, את אות אביר לגיון הכבוד של ממשלת צרפת על תרומתו לקירוב התרבות הצרפתית, פרס היצואן המצטיין מטעם משרד החוץ, המחלקה לקשרי תרבות, פרס א.מ.ת של קרן א.מ.ן על תרומה מיוחדת לחברה ובשנת 2010 זכה מרכז סוזן דלל אשר בו הוא מכהן כמנכ"ל מיום היווסדו בפרס ישראל למחול.

יאיר ורדי הוא חבר בועדות שיפוט בינלאומיות, יועץ אמנותי לפסטיבלים וחבר בקרן למצוינות בתרבות

מערכת למכירת כרטיסים